Chorwackie skarby na liście UNESCO – odkryj piękno dziedzictwa kulturowego

Chorwackie skarby na liście UNESCO – odkryj piękno dziedzictwa kulturowego

Chorwacja, malowniczy kraj położony nad Adriatykiem, może poszczycić się nie tylko przepięknymi plażami i krystalicznie czystą wodą, ale również bogactwem dziedzictwa kulturowego. Wiele z jego miast i obiektów znajduje się na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Oto siedem z nich, które warto poznać i odwiedzić.

Zadar - starożytne miasto pełne zabytków

Zadar to jedno z najstarszych miast Chorwacji, którego początki sięgają czasów rzymskich. Wśród licznych zabytków znajdujących się na liście UNESCO warto wymienić kościół św. Donata, będący doskonałym przykładem architektury preromańskiej, oraz romańską katedrę św. Anastazji. Ponadto Zadar słynie z unikalnych instalacji artystycznych - "Pozdrowienia Słońcu" oraz "Morskich Organów", które łączą sztukę z naturalnym otoczeniem.

Dubrownik - perła Adriatyku

Dubrownik to jedno z najbardziej znanych chorwackich miast, często nazywane "perłą Adriatyku". Jego starówka została wpisana na listę UNESCO w 1979 roku, a spacer po murach miejskich, które otaczają stare miasto, to obowiązkowy punkt każdej wizyty. Warto również zobaczyć pałac Rektorów, fontannę Onofrio czy klasztor franciszkanów.

Split - miasto cesarza Dioklecjana

Split to kolejne miasto, którego zabytki znalazły się na liście UNESCO. Jego najważniejszym obiektem jest pałac cesarza Dioklecjana, który zbudował go jako swoją rezydencję na emeryturze. Pałac stanowi doskonały przykład architektury rzymskiej i dziś pełni funkcję centrum życia kulturalnego i turystycznego miasta.

Plitwickie Jeziora - cud natury

Plitwickie Jeziora to jeden z najpiękniejszych parków narodowych Chorwacji, wpisany na listę UNESCO w 1979 roku. Park słynie z malowniczych jezior połączonych kaskadami wodospadów oraz z bogactwa przyrody. Wizyta w Plitwickich Jeziorach to niezapomniane doświadczenie dla każdego miłośnika przyrody.

Trogir - skansen architektury

Trogir to małe miasto położone na wyspie o tej samej nazwie, które zostało wpisane na listę UNESCO w 1997 roku. Trogir zachwyca swoją starówką, będącą prawdziwym skansenem architektury, gdzie można podziwiać zabytki z różnych epok - od czasów rzymskich po barok.

Šibenik - miasto katedry św. Jakuba

Šibenik to kolejne miasto, którego zabytek znalazł się na liście UNESCO. Katedra św. Jakuba, zbudowana w XV wieku, stanowi doskonały przykład architektury gotyckiej i renesansowej. Warto również zwrócić uwagę na starówkę miasta, która zachwyca swoją atmosferą.

Stolac - świadectwo bogatej historii

Stolac to małe miasto położone w Bośni i Hercegowinie, które również może poszczycić się obecnością na liście UNESCO. Jego najważniejszym zabytkiem są pozostałości po starożytnym osiedlu Daorson, które świadczy o bogatej historii tego miejsca. W Stolac warto również odwiedzić średniowieczną twierdzę oraz tureckie mosty.

Poreč - mozaiki bazyliki Eufrazjana

Poreč to urokliwe miasto położone na zachodnim wybrzeżu Chorwacji, którego największym skarbem jest bazylika Eufrazjana z VI wieku, wpisana na listę UNESCO w 1997 roku. Bazylika słynie z przepięknych mozaik, które zdobią jej wnętrze i stanowią jeden z najlepszych przykładów sztuki bizantyjskiej w Europie. Spacerując po starówce Poreča, można również podziwiać malownicze uliczki oraz liczne zabytki z różnych epok.

Motovun - średniowieczne miasto na wzgórzu

Motovun to kolejne malownicze miasto, położone na wzgórzu w środkowej części półwyspu Istria. Choć nie znajduje się na liście UNESCO, warto je odwiedzić ze względu na jego niezwykły klimat oraz zachowane średniowieczne mury miejskie. Motovun słynie również z corocznego festiwalu filmowego oraz produkcji wyśmienitej trufli.

Korčula - rodzinne miasto Marco Polo

Korčula to piękne miasto położone na wyspie o tej samej nazwie, które przyciąga turystów swoją starówką oraz twierdzą św. Marka. Choć nie ma pewności co do miejsca urodzenia Marco Polo, Korčula uważana jest za jego rodzinne miasto, a dom, w którym miał się urodzić, przyciąga licznych turystów. Warto również odwiedzić katedrę św. Marka oraz muzeum miejskie.

Hvar - miasto pełne życia

Hvar to kolejne miasto położone na wyspie o tej samej nazwie, które choć nie znajduje się na liście UNESCO, przyciąga turystów swoją niezwykłą atmosferą oraz pięknymi zabytkami. W Hvar warto odwiedzić katedrę św. Stjepana, twierdzę Fortica oraz spacerować po malowniczych uliczkach starówki.

Chorwacja to kraj o niezwykle bogatym dziedzictwie kulturowym, co potwierdza obecność wielu jego miast i obiektów na liście UNESCO. Każdy z tych miejsc warto odwiedzić, aby poczuć atmosferę minionych epok i podziwiać piękno architektury oraz przyrody. Zarówno te wpisane na listę UNESCO, jak i te mniej znane, warto odwiedzić podczas wakacji w tym niezwykłym kraju. Każde z tych miejsc pozwala odkryć piękno i różnorodność dziedzictwa Chorwacji oraz cieszyć się niezapomnianymi wrażeniami.