Chorwacja na szlaku filmowym

Chorwacja  na szlaku filmowym

Chorwacja, malowniczy kraj o bogatej historii i niezwykłych krajobrazach, przyciąga nie tylko turystów, ale także twórców filmowych z całego świata. W ostatnich latach stała się tłem dla wielu znanych produkcji filmowych i seriali telewizyjnych. W tym artykule przyjrzymy się bliżej siedmiu wyjątkowym lokalizacjom w Chorwacji, które zyskały sławę dzięki swojej obecności na dużym ekranie.

Dubrownik – Perła Adriatyku

Dubrownik, nazywany również Perłą Adriatyku, to jeden z najbardziej znanych chorwackich miast, który zyskał sławę dzięki swoim malowniczym ulicom i zabytkom. To właśnie tutaj powstały niektóre sceny z popularnego serialu "Gra o tron", a także filmy takie jak "Robin Hood" czy "Star Wars". Miasto zachwyca swoją architekturą, która jest doskonałym tłem dla epickich opowieści.

Split – historyczne miasto

Split to kolejne historyczne miasto Chorwacji, które przyciąga twórców filmowych swoją wyjątkową atmosferą. Wśród licznych produkcji nakręconych w tym miejscu warto wymienić "Mamma Mia! Here We Go Again" oraz serial "Czarnobyl". Split słynie przede wszystkim z Dioklecjanowego Pałacu, który stanowi doskonałe tło dla filmów o tematyce historycznej.

Szybenik – miasto z tradycjami

Szybenik to kolejne chorwackie miasto, które zyskało popularność dzięki swojej obecności na ekranie. To tutaj powstały sceny z serialu "Gra o tron", a także filmu "Fanatyk". Szybenik słynie ze swojej starówki oraz Katedry św. Jakuba, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto zachwyca swoją atmosferą i tradycjami, które doskonale wpisują się w klimat wielu produkcji filmowych.

Zadar – miasto na wybrzeżu

Zadar to kolejne miasto położone na wybrzeżu Chorwacji, które przyciąga twórców filmowych swoją niezwykłą atmosferą. Wśród licznych produkcji nakręconych w tym miejscu warto wymienić "Knightfall" oraz "The Terror". Zadar słynie przede wszystkim z kościoła św. Donata oraz Rzymskiego Forum, które stanowią doskonałe tło dla filmów o tematyce historycznej.

Plitwickie Jeziora – cud natury

Plitwickie Jeziora to jeden z najpiękniejszych parków narodowych w Chorwacji, który przyciąga zarówno turystów, jak i twórców filmowych. To właśnie tutaj powstały sceny z filmów takich jak "Winnetou" czy "Kapitan Korda". Park słynie ze swoich malowniczych jezior, wodospadów i gęstych lasów, które stanowią doskonałe tło dla przyrodniczych i przygodowych produkcji filmowych.

Hvar – wyspa pełna uroku

Hvar to jedna z najbardziej znanych chorwackich wysp, która zyskała popularność dzięki swojej obecności na ekranie. To tutaj powstały sceny z filmów takich jak "Mamma Mia! Here We Go Again" czy "The Hitman's Bodyguard". Wyspa słynie ze swoich malowniczych plaż, zabytków oraz niezwykłej atmosfery, która doskonale wpisuje się w klimat wielu produkcji filmowych.

Rovinj – miasto rybackie

Rovinj to kolejne urokliwe miasto położone na wybrzeżu Chorwacji, które przyciąga twórców filmowych swoją niezwykłą atmosferą. Wśród licznych produkcji nakręconych w tym miejscu warto wymienić "Emerald City" oraz "The Hitman's Wife's Bodyguard". Rovinj słynie przede wszystkim ze swojej starówki oraz malowniczych uliczek, które stanowią doskonałe tło dla romantycznych i przygodowych produkcji filmowych.

Pula – miasto z antyczną historią

Pula, położona na półwyspie Istria, to kolejne miasto o bogatej historii, które przyciąga twórców filmowych. Wśród licznych produkcji nakręconych w tym miejscu warto wymienić "Dalmatyńczyków" oraz "Człowieka z marmuru". Pula słynie przede wszystkim z dobrze zachowanego amfiteatru rzymskiego, który stanowi doskonałe tło dla filmów o tematyce historycznej i przygodowej.

Korčula – wyspa pełna tajemnic

Korčula to kolejna chorwacka wyspa, która zyskała popularność dzięki swojej obecności na ekranie. To tutaj powstały sceny z serialu "Borgia" oraz filmu "The Hitman's Bodyguard". Wyspa słynie ze swojej starówki, wąskich uliczek i kamienic, które tworzą niezwykłą atmosferę idealną dla produkcji filmowych o tajemniczych i intrygujących fabułach.

Trogir – miasto-muzeum

Trogir to kolejne historyczne miasto Chorwacji, które przyciąga twórców filmowych swoją wyjątkową atmosferą i bogactwem zabytków. Wśród licznych produkcji nakręconych w tym miejscu warto wymienić "Doctor Who" oraz "Game of Thrones". Trogir słynie przede wszystkim z Katedry św. Wawrzyńca oraz Fortecy Kamerlengo, które stanowią doskonałe tło dla filmów o tematyce historycznej i fantastycznej.

Chorwacja na szlaku filmowym kontynuuje swoją pasjonującą podróż, przyciągając twórców z całego świata. Bogactwo kulturowe, niezwykłe krajobrazy i malownicze miasta tego kraju stanowią doskonałe tło dla wielu produkcji filmowych i seriali telewizyjnych. Bez wątpienia Chorwacja pozostanie ważnym punktem na mapie światowego kina, a jej urok i piękno będą inspirować kolejne pokolenia twórców.